In urma negocierilor dintre entitatile acreditate (Primaria municipiului Galati, Inspectoratul de Politie Judetean) si Scolile de Soferi din Galati, s-au anuntat noile trasee de instruire si examinare pentru viitorii conducatori auto.

Interesele Scolilor de soferi din Galati au fost prezentate de FEDERATIA NATIONALA A PATRONATELOR FORMATORILOR DIN TRANSPORTUL RUTIER DIN ROMANIA, prin intermediul dl Constantin Cojocaru (director Scoala de Soferi STAR Galati si  Prim-Vicepresedinte in cadrul Federatiei).

Tinand cont de obiectul discutiilor (fluidizarea si siguranta traficului rutier) s-au reanalizat traseele de instruire si examinare pentru viitorii conducatori auto. Astfel, le asiguram cursantilor posibilitatea de a se pregati pe o zona extinsa si avand acces la intreg spectrul de elemente rutiere: trecere la nivel cu calea ferata, trafic, intersectii dirijate / nedirijate, conflict de prioritate, sens giratoriu, artere principale. Traseele vizeaza ctg A, AM, B, BE si profesionistii ctg C, CE, D, DE.

Multumim reprezentantilor Politiei Romane si Primariei pentru modul profesionist de abordare. Suntem convinsi ca noile trasee vor ajuta la imbunatatirea calitatii de pregatire a viitorilor conducatori auto. Nu trebuie sa uitam ca siguranta in trafic se bazeaza pe soferi instruiti corespunzator!

Felicitam comisia si scolile de soferi participante! Rezultatul obtinut este datorat unitatii si dialogului!