Documentele pentru inscriere la scoala de soferi, valabilitate dosar si perioada de scolarizare au fost modificate in urma pandemiei COVID-19.

 1. Starea de urgenta a fost in intervalul 17 martie – 17 mai 2020
 2. Activitatea de examinare practica a fost suspendata in intervalul 18 martie – 1 iunie 2020. Activitatea de examinare practica s-a reluat pe 2 iunie 2020. Pentru mai multe informatii despre reprogramarea cursantilor care nu au sustinut traseul din cauza pandemiei, poti citi articolul nostru.
 3. Avizele medicale eliberate in intervalul 16 iulie 2019 – 3 octombrie 2019 au valabilitate 6 luni.
 4. Restul avizelor medicale au valabilitate un an.
 5. Avizul psihologic are valabilitate un an.
 6. Avizul medical si avizul psihologic nu primesc prelungire de valabilitate.
 7. Dosarele de scolarizare auto (indiferent de categorie) care au expirat intre 17 martie – 17 mai 2020 primesc extindere valabilitate 60 zile, pana pe data de 17 iulie 2020.
 8. Restul dosarelor de scolarizare auto (indiferent de categorie) primesc extindere de valabilitate 90 zile de la sfarsitul starii de alerta.
 9. Cazierul judiciar primeste extindere de valabilitate 90 zile de la sfarsitul starii de alerta.
 10. Cartea de identitate (buletin) primeste extindere de valabilitate 90 zile de la sfarsitul starii de alerta.
 11. Atestatele profesionale care expira in intervalul 1 februarie – 31 august 2020 primesc prelungire 7 luni de la data expirarii.
 12. Permisul de conducere care expira in intervalul 1 februarie – 31 august 2020 primeste prelungire 7 luni de la data expirarii.
 13. Inspectiile periodice la tahografe care expira in intervalul 1 februarie – 31 august 2020 primesc prelungire 6 luni de la data expirarii.
 14. Cardurile de conducator auto care expira in intervalul 1 martie – 31 august 2020 primesc prelungire 2 luni de la data inregistrarii cererii de reinnoire / inlocuire a cardului.  ***cu conditia ca titularul sa faca dovada: solicitarii reinnoiri cardului si documentarea activitatilor desfasurate.
 15. Inspectia tehnica periodica a autovehiculelor si remorcilor care expira in intervalul 1 februarie – 31 august 2020 primeste prelungire 7 luni de la data expirarii.
 16. Licente comunitare – transport marfa (copii conforme) care expira in intervalul 1 martie – 31 august 2020 primesc prelungire 6 luni de la data expirarii. ***statele membre pot decide sa nu aplice aceste dispozitii, dupa informarea prealabila a Comisiei
 17. Atestatele “ROZ” ale conducatorilor auto care expira in intervalul 1 martie – 31 august 2020 primesc prelungire 6 luni de la data expirarii. ***statele membre pot decide sa nu aplice aceste dispozitii, dupa informarea prealabila a Comisiei
 18. Licente comunitare – transport persoane (copii conforme aferente) care expira in intervalul 1 martie – 31 august 2020 primesc prelungire 6 luni de la data expirarii. ***statele membre pot decide sa nu aplice aceste dispozitii, dupa informarea prealabila a Comisiei

Vrei sa te inscrii la scoala de soferi? Alege categoria (B – amatori sau C, CE – profesionisti) si inscrie-te online! Te vom contacta imediat pentru detalii.

Vrei sa te inscrii pentru atestate profesionale in transportul rutier? Alege atestatul dorit si inscrie-te online! Te vom contacta imediat pentru detalii.

Ia legatura cu noi 0770801086 !